Praha 13 bezpečně online 2019: pilotní projekt prevence kybernetické kriminality na FZŠ Mezi Školami

Úkolem projektu „PRAHA 13 BEZPEČNĚ ONLINE 2019: Komunitní prevence kybernetické kriminality“, který byl realizovaný v rámci grantového řízení hl. m. Prahy pro oblast prevence kriminality na rok 2019, bylo přispět ke zvýšení bezpečnosti žáků vybrané školy MČ Praha 13 v oblasti online komunikace, jejich digitální gramotnosti a schopnosti vzdorovat kybernetické kriminalitě a dalším rizikovým jevům spojeným s užíváním internetu.

Aktivity projektu směřovaly zejména ke zvýšení schopnosti žáků vybrané ZŠ MČ Praha 13 včas identifikovat možné hrozby přicházející z kyberprostoru, volit odpovídající postupy jejich předcházení a nalézat pomoc při jejich řešení.

Projekt se zaměřil na cílovou skupinu žáků třetích, čtvrtých a pátých stupňů základní školy. Díky přítomnosti pedagogického dozoru se o problematice internetové bezpečnosti měli příležitost dozvědět také pedagogičtí pracovníci zapojené školy.

Realizace projektu

Realizační fáze projektu proběhla na základní škole:

FZŠ Mezi Školami, 2322, Praha 5

Termín: 1. 10 až 10. 10. 2019

Cílová skupina: na základě požadavků školy byly proškoleny ročníky 3. – 5.

Kurzy pro žáky ZŠ

V rámci konceptu byla pro školní kurzy připravena základní témata pokrývající problematiku bezpečnějšího užívání internetu a prevence online kriminality.

Přehled přednášek:

Co nám může hrozit na internetu, co je to kyberšikana (3. třída, jedna vyučovací hodina)

Výklad pojmu, internet jako veřejný prostor, co je to digitální stopa a jak vzniká, základní formy kyberšikany, jak nebýt agresorem/obětí, jak se zachovat v případě rozpoznání kyberšikany, na koho se obrátit, kde hledat pomoc, jaké jsou základní obranné mechanismy v případě identifikace kyberšikany.

Facebook a jiné sítě (4. třída, dvě vyučovací hodiny)

Co je to sociální síť, jaké jsou typy, jaká jsou základní pravidla chování na soc. sítích pro zachování vlastního bezpečí i bezpečí svého okolí, jak si nastavit bezpečně profil, jaká jsou dnes nejpoužívanější sociální sítě a jaká mají rizika, jaká číhají v prostředí sociálních sítí nebezpečí, jak se jich vyvarovat, co je to digitální stopa a jak nás může dostihnout, základy ochrany osobních/citlivých dat. Dětské fenomény, rizika online herního hitu Fortnite, jak si zabezpečit účet před zcizením, jak se zachovat v případech nevyžádaných volání.

(Ne)Bezpečný mobil a co je to, když se řekne kyberšikana (5. třída, dvě vyučovací hodiny)

Chytrý telefon a jeho možnosti, potenciální nebezpečí užívání chytrých telefonů, potřeba ochrany heslem, pozor na stálé přihlášení do profilů na soc. sítích, ochrana a zálohování dat, stalking/sexting, nutnost vypínání geolokačních a konektivních funkcí (GPS, WiFi, BT), mobil jako špionážní nástroj, pozor na nebezpečí zneužití volání/generování SMS na prémiová čísla.

Rozdíl mezi šikanou/kyberšikanou, co je na kyberšikaně tak zákeřného a proč se o ní tolik mluví, druhy kyberšikany (sexting, stalking, grooming, happy slapping, zesměšňování, urážlivé kampaně apod.), definice skryté identity a jak ji rozpoznat, kazuistika – příklady z praxe, jak pořídit důkazy pro případné řešení.

 

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Our website is protected by DMC Firewall!